Referaty
Home
Anglictina
Biologie
Chemie
Dejepis-Historie
Diplom-Projekt
Ekonomie
Filozofie
Finance
Fyzika
Informatika
Literatura
Management
Marketing
Medicina
Nemcina
Ostatni
Politika
Pravo
Psychologie
Public-relations
Sociologie
Technologie
Zemepis-Geografie
Zivotopisy
Téma, Esej na téma, Referátu, Referát, Referaty Semestrální práce:

Nadváha a zdraví

Seminární práce z body image

Nadváha a zdraví

Nadváha

Mezi lidmi panuje rozšířená, přitom zcela mylná představa, že úbytku na váze je možné dosáhnout přes noc. Není divu - trh je přece plný všelijakých '' zázračných '' diet. Odbourávání nadbytečných kil je však postupný proces. Cílem lidí by mělo být hubnout postupně 1/2 - 1 kg týdně až do dosažení ideální váhy. Nejúčinnějším způsobem, jak toho dosáhnout, je úprava stravy a pravidelné cvičení. Abychom zhubli, je zapotřebí, aby naše tělo spotřebovávalo více kalorií, než jich přijímá.Mnoho lidí si myslí, že ke zhubnutí stačí vynechat z jídelníčku cukr. Daleko důležitější je však omezit spotřebu tuků, což však neznamená je zcela vyřadit, protože určité malé množství tuků je pro zdraví nezbytné.

V českém jídelníčku, zejména u mužů, je nadbytek kalorií běžně způsoben 2 - 3 půllitry piva denně. Na žízeň bychom měli pít jen 10 stupňové pivo a při redukci váhy dáváme radši přednost vodě. 43323efn75jjj3o

Přílišná nadváha není jen otázkou vzhledu. Máme-li vyšší váhu než ideální, bude trpět naše zdraví. Když tedy dosáhneme své ideální váhy, udržujeme si ji cvičením a vyváženým jídelníčkem.

Svou nadbytečnou váhu bychom neměli brát na lehkou váhu. Zkusme si potěžkat pytlík s cukrem o váze 1 kg. U nás má každý čtvrtý muž i žena v průměru 10 kg nadváhy - pokusme si představit, že dnes a denně vláčíme těch 10 kg navíc, a určitě nám bude jasné, jak zbytečně nadměrná váha zatěžuje tělo.

S rostoucí váhou se srdce musí daleko víc namáhat. Otylí lidé mají nejenom více podkožního tuku, ale mají často víc tuku i v krvi, což může vést k tomu, že tuk se začne ukládat v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice.

Nadváhou trpí i klouby. Lidské tělo je přizpůsobeno k tomu, aby nosilo jen určitou váhu. Dlouhodobě přetížené klouby mohou vést k artritidě. Upravíme-li svou váhu, odmění se nám klouby zvýšenou pohyblivostí. Mnoho lidí, kteří zhubnou, zjišťuje, jak snadněji se pohybují. fj323e3475jjjj

Při nadváze hrozí ještě řada dalších zdravotních rizik - vysoký krevní tlak, infarkt, cukrovka, bronchitida a žlučníkové kameny. Nezapomeňme však, že těmto komplikacím se dá předejít, přiblížíme-li se své ideální váze.

Jak zabránit nadváze

Pohyb a vhodná strava - základní předpoklady zdraví

Strava

Jíst raději tři skromná jídla denně než jedno vydatné a nezapomínat, že důležité je nejen to, co sníme, ale i to co jíme.

Vybírat si zásadně jídla s nízkým obsahem tuku - grilovaná, vařená v páře nebo krátce ve vodě a jíst méně tučných a smažených jídel, jako jsou bramborové lupínky či hranolky - ty si dopřát jen občas.

Všechny tuky ( olej, margarín i máslo ) používat co nejméně. Také z pomazánek si vybírat jen ty, které mají nízký obsah tuku a vysoký obsah nenasycených mastných kyselin.

Jíst hodně salátů a čerstvé zeleniny, místo zákusku si radši dopřát čerstvé ovoce.

Pravidelnou součástí jídelníčku by se měly stát i potraviny bohaté na vlákniny, jako celozrnný chléb a těstoviny, brambory pečené ve slupce či různé snídaňové obilniny, protože zasytí a přitom mají malý obsah kalorií.

Pít hodně vody nízkokalorických nealkoholických nápojů, alkohol omezit, protože má hodně kalorií.

Vyhýbat se cukru, sladkostem, pišingrům, dortům, sušenkám, buchtám a moučníkům vzhledem k jejich vysokému obsahu kalorií.

Pohyb

Cvičení je důležitým faktorem pro dosažení vyrovnané váhy. Ideální je rychlá chůze nebo plavání. S ubývajícími kilogramy dojde k úpravě samoregulační funkce těla. Chodit po schodech, nejezdit výtahem. Odříct si kratší cesty autem či autobusem a chodit pěšky. Zkusit různé sporty, jistě se najde takový, který bude každému vyhovovat.
Dostatek pohybové aktivity je jedním ze základních předpokladů dobrého zdraví. Můžeme dokonce říci, že jednou z významných příčin cévních a srdečních onemocnění či nádorových chorob je nedostatek pohybu. Lidé, kteří pravidelně cvičí, se pravděpodobně neonemocní žádnou z civilizačních chorob.

Zdravý pohyb zajišťuje správnou cirkulaci krve a lymfy v celém organismu. Krví se přenáší i do nejvzdálenějších buněk a tkání kyslík a živiny. Vysoká hladina kyslíku v těle chrání před vznikem rakovinných buněk a významně se podílí na jejich likvidaci.

Obezita

Definice obezity

Termín obezita je často zaměňován výrazem nadváha, ačkoliv se nejedná o dva identické pojmy. Obezita může být definována jako výrazná kumulace tuku ohrožující zdravotní stav. Obezita znamená, že energetický příjem ( ve formě potravy ) převyšuje energetický výdej (ve formě fyzické aktivity a energie pro bazální metabolismus ). Na druhé straně pojem nadváha znamená hmotnost vyšší než '' normální '' váha odpovídající pro danou výšku.

Termíny '' normální hmotnost '', '' nadváha '', ''obezita '' jsou stavy po sobě následující. Sjednotit se na tom, kde jeden stav končí a druhý začíná, není vždy jednoduché, neboť každá země, každá kultura má svá vlastní kritéria. Mezinárodní zdravotnické skupiny se snaží prosadit jednoduché měřítko pro stanovení obezity, jež by bylo nezávislé na různých kulturách.

Body Mass Index (BMI)

Body Mass Index (BMI) je všeobecně užívaný pro hodnocení obezity. Počítá se: tělesná hmotnost v kilogramech dělená čtvercem tělesné výšky vyjádřené v metrech. Tato hodnota závisí na věku a pohlaví.

Určitá omezení pro užívání BMI platí pro:

  • Děti ( stále rostoucí )

  • Těhotné ženy

  • Výrazně svalnaté osoby

S použitím BMI se mezinárodní medicínské autority již dohodly na určení hranic mezi běžnou váhou, nadváhou a obezitou.

Kategorie BMI

Podváha pod 18,5

Normální váha 18,5 - 24,9

Nadváha 25,0 - 29,9

Obezita 30,0 - 39,9

Silná obezita 40,0 a více

Použité materiály:

Internetové stránky : http://www.trafika.cz

http://ROCHE a obezita

http://www.seznam.cz/nadváha